VD Peter Nauwerck reflekterar över ett framgångsrikt första halvår och förväntar sig fortsatt tillväxt

Kära kollegor, kunder, leverantörer, distributörer och vänner,

Sommaren är uoch många av oss börjar planera för semestern. På Dpower ser vi tillbaka på ett fantastiskt första halvår, och framtiden ser otroligt lovande ut.

När jag tillträdde som ägare och VD 2007 hade Dpower bara fyra anställda och en omsättning på 20 miljoner kronor. Idag omsätter vi cirka 150 miljoner kronor och vi har vuxit till ett team på 31 engagerade medarbetare som driver vår snabba expansion. Nyligen har vi säkrat flera stora kontrakt som kommer att stärka vår position ytterligare. Ett hjärtligt tack till våra kunder för ert förtroende och till våra medarbetare för era ovärderliga bidrag till vår gemensamma framgång!

Den nuvarande globala situationen har spelat en roll för vår robusta tillväxt. Ökad medvetenhet och ett ökat behov av reservkraft i ljuset av den geopolitiska utvecklingen har drivit på efterfrågan avsevärt. Inom industrisektorn har vi framgångsrikt lanserat John Deeres nya motorer: JD4, JD14 och den imponerande JD18, som alla har fått ett varmt mottagande av marknaden.

När vi blickar framåt ligger vårt fokus på att förbättra våra eftermarknadstjänster. Vi håller redan på att skapa starka partnerskap, teckna serviceavtal och utforska nya sätt att öka driftsäkerheten. En spännande framtidsutsikt är den ökande uppkopplingen av motorer. Det gör att vi kan övervaka prestandan i realtid och erbjuda våra kunder ökad drifttid och mer fördelaktiga erbjudanden. Det är en sann win-win!

Med det vill jag önska er alla en underbar sommar och ser fram emot att fortsätta vår spännande resa tillsammans. Jag och min fru kommer att göra en naturskön roadtrip längs den norska kusten och träffa vänner och familj i stället för att åka på en lång semester. Inget dåligt alternativ, måste jag säga.

Bästa hälsningar,

Peter Nauwerck
VD, Dpower

Fler nyheter