Diesel Power

Kontakt

Vad kan vi göra för dig?

Rör din fråga en ny marinmotor, industrimotor, reservdelsförsäljning eller teknisk support? För att du snabbt ska få hjälp, vänligen välj lämplig kontaktperson nedan.

Om du behöver teknisk support får du väldigt gärna ta fram modellbeteckning och serienummer innan du kontaktar oss. Allt för att vi ska kunna hjälpa dig på bästa sätt!

Diesel Power Sweden AB
Kungsparksvägen 21
SE-434 39 Kungsbacka
Tel: +46 (0)31 748 62 00
Epost: info@dpower.se

Vill du köpa ny marinmotor eller generatoraggregat?

Thomas Magnusson

Försäljningschef, försäljning Marin – Fritid
Thomas Magnusson
thomas.magnusson@dpower.se
Tel. +46 (0)31-748 62 15
Mobil +46 (0)705-68 57 03

Innesäljare & reklamationer Marin Fritid
Andreas Svensson
andreas@dpower.se
Tel. +46 (0)31-748 62 12

Försäljning Marin Yrkessjöfart
Peter Thorne
peter.thorne@dpower.se
Tel. +46 (0)703-56 05 70

Vill du köpa en motor till din industriapplikation?

Försäljning Industri
Anders Alvhede
anders.alvhede@dpower.se
Tel. +46 (0)31–748 62 02
Mobil +46 (0)705-685797

Vill du köpa reservdelar och tillbehör till din motor?

Image of Bo

Försäljning Reservdelar (Solé Diesel, Hyundai SeasAll, John Deere, Kohler, Parker Racor, Coracon, EHB, Funk)
Bo Gustavsson
bo@dpower.se
Tel. +46 (0)31-748 62 05

Försäljning Reservdelar (MAN, Yanmar, COX)
Fredrik Brorsson
fredrik@dpower.se
Tel. +46 (0)31-748 62 14

Övriga funktioner

Försäljningschef, Export (COX)
Mats Hallberg
mats.hallberg@dpower.se
Tel. +46 (0)31-748 62 10
Mobil +46 (0)705-685711

Servicechef, Teknikansvarig & Eftermarknad – Marin
Carl Rapp
carl@dpower.se
Tel. +46 (0)31-748 62 08

Teknikansvarig & Eftermarknad – Industri
Klas Runesson
klas@dpower.se
Tel. +46 (0)31-748 62 04

Peter Larsson

Servicetekniker
Peter Rosengren

Arvid Merenius

Servicetekniker
Arvid Merenius

Lars-Gunnar

Servicetekniker
Lars-Gunnar Andersson

Innesälj & Projektadministration
Silvia Spangenberg
silvia@dpower.se
Tel. +46 (0)31-748 62 09

Ekonomi & E-handel
Kicki Skogman
kicki@dpower.se
Tel. +46 (0)31-748 62 06

Per

Lager & logistik
Per Widelius
Tel. +46 (0)31-748 62 13

Marknadsansvarig
Therese Sundbye
therese@dpower.se
Mobil +46 (0)705-685719

VD
Peter Nauwerck
peter@dpower.se
Tel. +46 (0)31-748 62 03
Mobil +46 (0)705-685773

Företagsuppgifter
Bankgiro: 5331-0629
Bankkonto: SEB 5037 10 037 25
Iban SEK: SE0350000000050371003725
Iban EUR: SE3550000000059018218790
Bic SEK & EUR: ESSESESS
Org. nr: 556427-0139
VAT nr: SE556427013901

Våra varumärken

John Deere logotype
Yanmar logotype
MAN logotype
COX logotype
Kohler logotype
Parker Racor logo
EHB Electronics logotype