Kontakt

Rör din fråga en ny marinmotor, industrimotor, reservdelsförsäljning eller teknisk support? För att du ska få bäst hjälp hitta rätt kontaktperson nedan som kan hjälpa dig med just dina frågor.

Vill du ha teknisk support ta fram modellbeteckning och serienummer innan du kontaktar oss. Allt för att vi ska kunna hjälpa dig på bästa sätt!

Diesel Power Sweden AB
Kungsparksvägen 21
SE-434 39 Kungsbacka
Tel: +46 (0)31 748 62 00
Epost: info@dpower.se

Vill du köpa ny marinmotor eller generatoraggregat?

Försäljning Marin – Yrkessjöfart
Kristofer Hansson
kristofer@dpower.se
Tel dir. 031-748 62 07
Mobil 0705-685790

Samuel Bergman

Försäljning Marin – Fritidsbåtar
Samuel Bergman
samuel@dpower.se
Tel dir. 031-748 62 15
Mobil 0738-41 88 00

Innesäljare Marin
Andreas Svensson
andreas@dpower.se
Tel dir. 031-748 62 12

Vill du köpa en motor till din industriapplikation?

Försäljning Industri
Anders Alvhede
anders.alvhede@dpower.se
Tel dir. 031–748 62 02
Mobil 0705-685797

Vill du köpa reservdelar och tillbehör till din motor?

Image of Bo

Försäljning Reservdelar (Solé Diesel, Hyundai SeasAll, John Deere, Kohler, Parker Racor, Coracon, EHB, Funk)
Bo Gustavsson
bo@dpower.se
Tel dir. 031-748 62 05

Försäljning Reservdelar (MAN, Yanmar, Cox)
Patrik Svensson
patrik@dpower.se
Tel dir. 031-748 62 14

Vill du ha teknisk support?

Innan du kontaktar oss se till att du har både modellbeteckning och serienummer på din motor tillhands! 

Eftermarknad & Teknisk support – Marin
Carl Rapp
carl@dpower.se
Tel dir. 031-748 62 08

Eftermarknad & Teknisk support – Industri
Klas Runesson
klas@dpower.se
Tel dir. 031-748 62 04

Thomas Larsson

Servicetekniker
Thomas Larsson

Peter Larsson

Servicetekniker
Peter Rosengren

Innesälj & Projektadministration
Silvia Spangenberg
silvia@dpower.se
Tel dir. 031-748 62 09

Ekonomi & E-handel
Kicki Skogman
kicki@dpower.se
Tel dir. 031-748 62 06

Lager & logistik
Linnea Johansson
linnea@dpower.se
Tel dir. 031-748 62 13

Marknadsföring
Petra Liljeblad
petra@dpower.se
Tel dir. 031-748 62 00
Mobil 0733-117733

VD
Peter Nauwerck
peter@dpower.se
Tel dir. 031-748 62 03
Mobil 0705-685773

Företagsuppgifter
Bankgiro: 5331-0629
Bankkonto: SEB 5037 10 037 25
Iban SEK: SE0350000000050371003725
Iban EUR: SE3550000000059018218790
Bic SEK & EUR: ESSESESS
Org. nr: 556427-0139
VAT nr: SE556427013901

Våra varumärken